Razgovor s fotografom Rogerom Richards i glumcem Miroljubom Mijatovicem

U razgovoru s Rogerom, naucili smo da je radoznalost za ljudima uticala je da on postane fotograf, a raspad Yugoslavije, da dodje u Bosnu za vrijeme rata.  Roger M. Richards je dokumentovao ratove i prije rata u Bosni, i upravo ga je to pripremilo da dodje ovdje. Njegove fotke su obisle svijet, a sada radi na realizaciji filma Sarajevo Roses. Nama je sinoc pomogao da se pripremimo za intervju odnosno razgovor, sa Miroljubom Mijatovicem, rukovodiocem dječije, omladinske i lutkarske scene, koji je po nama, oblikovao malu scenu i time postao cijenjen u svom gradu i sire. 

Roger nas je posavjetovao da pazljivo slusamo odgovore Miroljuba, da ne postavljamo pitanja koja moze odgovoriti sa ‘da’ ili ‘ne’ i jednostavno nam je rekao da ‘vodimo konverzaciju’. Ovo je bio jako uspjesan razgovor sa jednim od najcjenjenijih fotografa koji je bio ovdje i koji nikada nakon rata nije zaboravio Bosnu.

Mislim da se mnogi u Bosni mogu sloziti koliko nam je ovaj covjek ne samo doprinjeo, vec i drag kao osoba. Miroljuba je Neven pitao, koje su najbitnije kvalifikacije da se postane glumac. Miroljub je rekao, “Biti dobar covjek.” Isto je i u svijetu fotozurnalizma. Roger nije samo fotograf, vec i dobar covjek. Kao i Miroljub.

Miroljub nam je ispricao jos mnogo toga o njegovom poslu, a naravno i neke podatke o njemu, a njegovu pricu i niz ostalih prica koje radimo cemo vam dostaviti uskoro!

Hvala ekipa, hvala svima. Idemo dalje.

skolafotografije

Author skolafotografije

More posts by skolafotografije

Leave a Reply