U subotu su se clanovi Skole fotografije zaputili ka tvrdjavi koja nadgleda Vranduk, mjesto na podrucju Zenice. Vranduk je od osnivanja 1463.godine bio banski, a zatim kraljevski grad, a tvrdjava je podignuta krajem XIV vijeka.

“Ovo je zemlja mojih djedova,” rekla je Dervisa Fetic Zahirovic dok smo koracali prema prvom vidikovcu.

Ime Vranduk se prvi put spominje 1410.godine, i izvedeno je od rijeci branduk, sto znaci braniti. Osmanlije su u više navrata opsjedale Vranduk. Zauzeli su ga 1463. godine. U svom pohodu na Bosnu 1697. godine, Eugen Savojski je, uočivši težinu osvajanja grada, zaobišao Vranduk. Vise o Vranduku.

©DM

Clanovi Skole fotografije se sastaju svake srijede u Muzeju Garda Zenice, a vikendom idu zajedno fotografisati.

©Merima Medzic


©DM


©DM


©DM

Clanovi Skole fotografije ce imati izlete svake druge nedjelje kako bi uslikali i ispricali pricu o mjestu i mjestanima koje budu posjecivali. Ovo ce biti i njihov finalni projekat, ujedno i prva knjiga Skole fotografije o Bosni i Hercegovini.

©Sabina Hamzic

Prvi izlet se iskoristio tako sto se obisao Vranduk i tvrdjava u kojoj se moze igrati luka i strijele, a zatim su se ucenici pjeske popeli i do drugog vidikovca.

©Besim

“Sada mi je krivo sto sam dosla,” nasalila se Sabina Hamzic, ucesnica Skole fotografije. “Sada cu morat’ dolaziti na svaki izlet. Ovo je tako lijepo.”

O iducem izletu cemo vas obavjestiti na casu.

skolafotografije

Author skolafotografije

More posts by skolafotografije

Join the discussion 2 Comments

Leave a Reply